Home | News | Student of the Month/Year | Personal Bio | Articles | Important Tel. #'s | Senior Citizens of the Month
 

                
JUDGE HERMAN
MARABLE  
67th DISTRICT COURT
FIFTH [FLINT] DIVISION

630 S. Saginaw St.  Flint, Michigan  48502

 
 
Line
2020 Genesee County H. S. Football Schedules
 
 

SAGINAW VALLEY SOUTH

Carman-Ainsworth

Sept. 18 at Grand Blanc
Sept. 25 at Saginaw Arthur Hill
Oct. 2 Bay City Central
Oct. 9 Lapeer
Oct. 16 at Midland
Oct. 23 at Powers Catholic

Davison

Sept. 18 Powers Catholic
Sept. 25 at Grand Blanc
Oct. 2 Harper Woods
Oct. 9 Saginaw Heritage
Oct. 16 at Saginaw Arthur Hil
Oct. 23 at Lapeer

Grand Blanc

Sept. 18 Carman-Ainsworth
Sept. 25 Davison
Oct. 2 at Lapeer
Oct. 9 Saginaw Arthur Hill
Oct. 16 at Powers Catholic
Oct. 23 Saline

Lapeer

Sept. 18 at Saginaw Arthur HillSept. 25 at Powers Catholic
Oct. 2 Grand Blanc
Oct. 9 at Carman-Ainsworth
Oct. 16 Open
Oct. 23 Davison

Powers Catholic

Sept. 18 at Davison
Sept. 25 LapeerOct. 2 at Saginaw Arthur Hill
Oct. 9 at Mount Pleasant
Oct. 16 Grand Blanc
Oct. 23 Carman-Ainsworth

Metro League Stripes

Fenton

Sept. 18 Holly
Sept. 25 Kearsley
Oct. 2 at Linden
Oct. 9 at Flushing
Oct. 16 at Swartz Creek
Oct. 23 Metro League crossover

Flushing

Sept. 18 Linden
Sept. 25 at Holly
Oct. 2 at Swartz Creek
Oct. 9 Fenton
Oct. 16 at Kearsley
Oct. 23 Metro League crossover

Holly

Sept. 18 at Fenton
Sept. 25 Flushing
Oct. 2 at Kearsley
Oct. 9 Swartz Creek
Oct. 16 Linden
Oct. 23 Metro League crossover

Kearsley

Sept. 18 Swartz Creek
Sept. 25 at Fenton
Oct. 2 Holly
Oct. 9 at Linden
Oct. 16 Flushing
Oct. 23 Metro League crossover

Linden

Sept. 18 at Flushing
Sept. 25 Swartz Creek
Oct. 2 at Fenton
Oct. 9 Kearsley
Oct. 16 at Holly
Oct. 23 Metro League crossover

Swartz Creek

Sept. 18 at Kearsley
Sept. 25 at Linden
Oct. 2 Flushing
Oct. 9 at Holly
Oct. 16 Fenton
Oct. 23 Metro League crossover

 

Metro League Stars

Brandon

Sept. 18 at Owosso
Sept. 25 Goodrich
Oct. 2 at Corunna
Oct. 9 Lake Fenton
Oct. 16 Clio
Oct. 23 Metro League crossover

Clio

Sept. 18 at Lake Fenton
Sept. 25 Corunna
Oct. 2 at Owosso
Oct. 9 Goodrich
Oct. 16 at Brandon
Oct. 23 Metro League crossover

Corunna

Sept. 18 at Goodrich
Sept. 25 at Clio
Oct. 2 Brandon
Oct. 9 Owosso
Oct. 16 Lake Fenton
Oct. 23 Metro League crossover

Goodrich

Sept. 18 Corunna
Sept. 25 at Brandon
Oct. 2 Lake Fenton
Oct. 9 at Clio
Oct. 16 Owosso
Oct. 23 Metro League crossover

Lake Fenton

Sept. 18 Clio
Sept. 23 Owosso
Oct. 2 at Goodrich
Oct. 9 at Brandon
Oct. 16 at Corunna
Oct. 23 Metro League crossover

Owosso

Sept. 18 Brandon
Sept. 25 at Lake Fenton
Oct. 2 Clio
Oct. 9 at Corunna
Oct. 16 at Goodrich
Oct. 23 Metro League crossover

 

Mid-Michigan Activities Conference

Byron

Sept. 18 New Lothrop
Sept. 25 Mt. Morris
Oct. 2 at Chesaning
Oct. 9 at LakeVille
Oct. 16 Ovid-Elsie
Oct. 23 Beecher

Durand

Sept. 18 Byron
Sept. 23 at Mt. Morris
Oct. 2 LakeVille
Oct. 9 at Chesaning
Oct. 16 at New Lothrop
Oct. 23 Montrose

LakeVille

Sept. 18 Chesaning
Sept. 23 at Ovid-Elsie
Oct. 2 at Durand
Oct. 9 Byron
Oct. 16 at Montrose
Oct. 23 Mt. Morris

Montrose

Sept. 18 Ovid-Elsie
Sept. 23 at Chesaning
Oct. 2 New Lothrop
Oct. 9 at Mt. Morris
Oct. 16 Lake Ville
Oct. 23 at Durand

Mt. Morris

Sept. 18 at New Lothrop
Sept. 23 Durand
Oct. 2 at Byron
Oct. 9 Montrose
Oct. 16 at Ovid-Elsie
Oct. 23 at LakeVille

New Lothrop

Sept. 18 at Mt. Morris
Sept 25 at Byron
Oct. 2 at Montrose
Oct. 9 Ovid-Elsie
Oct. 16 Durand

Genesee Area Conference

Beecher

Sept. 18 at Gabriel Richard
Sept. 25 Hamady
Oct. 2 at New Standard Academy
Oct. 9 at Bentley
Oct. 16 Notre Dame Prep
Oct. 23 -- Adrian

Bendle

Sept. 18 Bentley
Sept. 25 at Ann Arbor Gabriel Richard
Oct. 2 at Hamady
Sept. 9 New Standard Academy
Oct. 16 at Breckenridge
Oct. 23 at Caro

Bentley

Sept. 18 at Bendle
Sept. 25 New Standard Academy
Oct. 2 at Three Oaks River Valley
Sept. 9 Beecher
Oct. 16 St. Charles
Oct. 23 LakeVille

Hamady

Sept. 19 at New Standard
Sept. 25 at Beecher
Oct. 2 Bendle
Oct. 9 Open
Oct. 16 Ecorse
Oct. 23 -- Millington

 

Others

Atherton

Sept. 18 at Mayville
Sept. 25 at Genesee
Oct. 2 at Morrice
Oct. 9 International Academy
Oct. 16 at Merritt Academy
Oct. 23 Kingston

Genesee

Sept 18 at Caseville
Sept. 25 Atherton
Oct. 2 at International Academ
Oct. 8 Morrice
Oct. 17 Mayville
Oct. 23 at New Haven Merritt

Imlay City

Sept. 18 at Croswell-Lexington
Sept. 25 at Algonac
Oct. 2 Armada
Oct. 9 Yale
Oct. 16 North Branch
Oct. 23 Almont

International Academy

Sept 18 at Caseville
Sept. 25 Deckerville
Oct. 2 Genesee
Oct. 9 at Atherton
Oct. 17 Mayville
Oct. 23 at Carsonville-Port Sanilac

Madison Academy

Sept. 18 Hamady
Sept. 25 at Bentley
Oct. 2 Beecher
Oct. 9 at Bendle

New Standard Academy

Sept. 18 Hamady
Sept 25 at Bentley
Oct. 2 Beecher
Oct. 9 at Bendle
Oct. 16 Open
Oct. 23 Ypsilanti Community

North Branch

Sept. 18 Yale
Sept. 25 at Almont
Oct. 2 Algonac
Oct. 9 Richmond
Oct. 16 at Imlay City
Oct. 23 at Armada

 

PLAYOFFS

11-Player Tournament

District Tournament -- Oct. 30-Nov. 14
Regional Tournament -- Nov. 20 or 21
MHSAA Semifinals - Nov. 27-28
MHSAA Finals -- Dec. 5-6

8-Player Tournament

Regional Tournament --Oct. 29-Nov. 14
MHSAA Semifinals - Nov. 20-21
MHSAA Finals -- Nov. 27-28

 2020 Michigan High School Football Playoff Schedule


DIVISION 1
Lake Orion 3-2 @ Grand Blanc 5-1 Friday 7pm
Lapeer 3-3 @ Davison 6-0 Friday 7pm
DIVISION 2
Flushing 2-4 @ Midland Dow Saturday 1pm
Walled Lake Central 0-6 @ Fenton 6-0 Friday 7pm
Saginaw Heritage 0-5 @ Traverse City Central 5-1 Friday 7pm
Carman-Ainsworth 1-5 @ Swartz Creek 4-2 Thursday 7pm
DIVISION 3
Holly 1-5 @ Bay City Western 2-4 Friday 7pm
Clio 0-6 @ Kearsley 3-3 Thursday 7pm
DIVISION 4
Marshall 2-4 @ Powers Catholic 2-4 Friday 7pm
Saginaw Arthur Hill 1-5 @ Sault Ste Marie 4-2 Saturday 2pm
Lake Fenton 2-4 @ Charlotte 2-4 Friday 7pm
Armada 3-3 @ Goodrich 5-1 Friday 7pm
DIVISION 5
Saginaw High 0-6 @ Essexville Garber 5-1 Friday 7pm
Bridgeport 1-5 @ Frankenmuth 6-0 Friday 7pm
Birch Run 1-5 @ Corunna 3-3 Friday 7pm
DIVISION 6
Tawas 0-6 @ Montrose 5-1 Friday 7pm
Otisville 1-5 @ Millington 5-1 Friday 7pm
Pinconning 0-6 @ Mt Morris 2-4 Friday 7pm
Hamady 3-3 @ Detroit Pershing 3-3 Saturday 2pm
DIVISION 7
Vassar 0-6 @ Hemlock 6-0 Friday 7pm
DIVISION 8
Frankfort 3-3 @ Saginaw Nouvel 4-2 Friday 7pm
Flint New Standard 0-6 @ Beecher 5-1 Friday 7pm
8 Player Football
International Academy of Flint 3-3 @ Adrian Lenawee Christian 6-0 Saturday 1pm
Genesee 4-2 @ Mayville 6-0 Thursday 7pm
 

 
 
 
 
 
 

Home | News | Student of the Month/Year | Personal Bio | Articles | Important Tel. #'s | Senior Citizens of the Month